Tydzień na 🍌🇵🇱 rynku PL
Sezon 2 Odcinek 1
Hej nadszedł wrzesień, więc zaczynam od przeglądu najważniejszych wydarzeń z naszego rynku.
Inflacja 🇵🇱 10.1%
Dynamika inflacja CPI rocznej w sierpniu spadła do poziomu 10.1% z 10.8% w lipcu. Od lipca ceny utrzymały się na tym samym poziomie. Odpowiedzialne za to był spadek cen paliw (spadały o 🔻6.1% r/r). To jest 4 miesiąc z rzędu kiedy wskaźnik cen nie rośnie.
Po tych danych analitycy spodziewają się w nadchodzącym tygodniu obniżenia stóp procentowych o 0.25%. Stany Zjednoczone (inflacja 3.2%) oraz Europa (5.3%) zastanawiają się nad kolejnymi podwyżkami stóp, a u nas przekaz jest kompletnie odwrotny. Realna stopa procentowa ujemna a do celu inflacyjnego 2.5% nadal przepaść.
“…wydaje się niemal przesądzone, że stopy procentowe NBP zostaną obniżone najdalej w październiku (…) Jednocyfrowa inflacja była jednym z warunków sformułowanych w lipcu przez prezesa NBP, który miałby umożliwić rozpoczęcie obniżek stóp. Wygląda na to, że wszyscy zdają sobie sprawę, że prezes Glapiński nie słynie ze skrupulatnego trzymania się swoich wcześniejszych słów, a pretekstem do decyzji mogą być słabsze dane o PKB, czy PMI”
ekonomiści Santander BP
PKB 🇵🇱 -2.2%
GUS podał również rewizje odczytu PKB za drugi kwartał 2023. “Technicznej” recesji nie mamy, bo udaje się ominąć na razie dwóch pod rząd spadków w ujęciu kwartalnym. Od zeszłego roku kwartały się przeplatają z ujemną i dodatnią dynamiką.
Z danych wynika, że inwestycje w drugim kwartale wzrosły 🔺+7.9% r/r a konsumpcja prywatna spadła 🔻-2.7% r/r.
Słabe dane PKB można potraktować jako argument do obniżania stóp. Tylko czy to coś zmieni, kiedy podobno NBP ma dążyć do inflacji 2.5%? Dodatkowo mamy luźną politykę fiskalną. Rząd stymuluje gospodarkę na ogromną skalę, przy walce z inflacją.
Spójrzcie, co zrobiono na rynku nieruchomości 😱, banki, fliperzy i deweloperzy są zadowoleni. Ja też jestem zadowolony, tylko nie o to chodzi, będzie coraz większy problem przy zaciąganiu długu. Będzie ryzyko, że nasza waluta się osłabi, a słaba waluta to podniesienie inflacji.
Co może być przyczynom szybkiego osłabiania złotówki? Jakieś wydarzenie globalne, kiedy włączy się globalny '“risk off”. Zagranica będzie uciekać ze złotówki.
Wykorzystam możliwości nowego narzędzia i głosujmy.
Po wczorajszym święcie pracy dzisiaj ruszają rynki w USA, więc do jutra?